Minęło kilkanaście miesięcy pracy Navizora na polskich drogach. Na początek bardzo chcielibyśmy podziękować za aktywne włączenie się do społeczności Navizor. Setki użytkowników, ponad 130 000 ocen, oraz ponad 40 000 ocenionych kilometrów dróg – to robi wrażenie.

W niektórych regionach uzyskaliśmy wielu stałych użytkowników, którzy na bieżąco oceniają jakość dróg. Sprawdziliśmy drogi w 49 miastach, które przed reformą administracyjną były stolicami województw. Które miasto osiągnęło najwyższy procent ocenionych odcinków? Najpełniej pokolorowane mapy mamy w Przemyślu i Koszalinie – ponad 40%. Z dużych miast prym wiodą Kraków i Szczecin – tu niemal co 3 kilometr został oceniony. Podobnym wynikiem pochwalić się mogą Kalisz, Zamość i Piła. Warto wspomnieć również o stolicy kraju, gdzie spośród prawie 5 tys. kilometrów oceniono co piąty odcinek.

ilość ocen

Procent ocenionych dróg

Najmniej ocen, patrząc na duże miasta, mamy w Bydgoszczy i we Wrocławiu, wśród mniejszych wymienić należy Włocławek, Opole czy Ostrołękę, gdzie oceniono zaledwie główne arterie.

Jaki obraz wyłania się nam z tych ocen? Nie jest aż tak źle, jak przyzwyczailiśmy się mowić. Średnia ocen w 49 miastach to mocna czwórka. W pięciu miastach, gdzie oceniono największy procent nawierzchni uzyskalismy średnią 3,74. Dla całego kraju ocena jest wyższa (4,33), ale w miarę przyrostu ilości ocen na pewno ulegnie pomniejszeniu, bowiem użytkownicy Navizora w pierwszej kolejności oceniają drogi krajowe, które zazwyczaj są lepszej jakości, a następnie drogi lokalne.

śr_ocena

Średnia ocena w 49 miastach

Biorąc pod uwagę miasta, w których oceniono co najmniej 20% dróg najlepiej jeździ się mieszkańcom Piły, Rzeszowa, Torunia i Warszawy (średnie 4,6-4,7). Najgorzej oceniono nawierzchnię w Olsztynie (2,9), Szczecinie (3,6) i Przemyślu (3,7)

Ostatni wykres zaprezentuje ilość ocenionych kilometrów. Tutaj na pierwszej pozycji uplasowała się Warszawa, gdzie oceniono niemal 4900 km, na drugim miejscu Kraków z wynikiem ponad 2500 km. Patrząc na poszczególne oceny należałoby wziąć pod uwagę ich wiarygodność, dlatego prezentujemy dwa wykresy. Pierwszy, to miasta, gdzie oceniono co najmniej 20% dróg:

20_ocen_ilosc_km

Ilość kilometrów dróg w podziale na poszczególne oceny (co najmniej 20% ocen)

Drugi wykres możemy potraktować jako ciekawostkę, przedstawia on bowiem wszystkie miasta, nawet te, gdzie Navizor nie jest jeszcze popularny.

ilosc_km_all

Ilość kilometrów dróg w podziale na poszczególne oceny (49 miast Polski)

Do szczegółowych analiz wrócimy w kolejnym wpisie. W nagrodę za dużą aktywność użytkowników Navizora w Krakowie, Szczecinie, Katowicach, Białymstoku i Warszawie przedstawimy kilka ciekawych statystyk.