W poprzednim wpisie podsumowaliśmy pracę Navizora w Polsce. Tym samym rozpoczęliśmy cykl, w którym dzielimy się z użytkownikami danymi, jakie z ich pomocą pozyskaliśmy.

Garść szczegółowych informacji zaczniemy od Krakowa. Spośród miast wojewódzkim to właśnie tutaj działamy najbardziej aktywnie. Navizor ocenił już 32% dróg, czyli ponad 800 kilometrów. W stolicy Małopolski przycisk “oceń” użyto ponad 6000 razy, dla niektórych odcinków wielokrotnie, to wynika także z dużej aktywności w tym roku Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Kraków za kilka dni będzie gościł pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży, dzięki czemu przyspieszono część remontów. Na wielu ulicach zrezygnowano z remontów generalnych, a zastąpiono je nakładkami (niższe koszty o 30-40%). Przełożyło się to na niższą cenę inwestycji i możliwość skrócenia czasu pracy. W sumie od początku roku wyremontowano 27 ulic, w tym tak ważne arterie jak Aleja Mickiewicza, ul. Zakopiańska, Wielicka, czy Brożka. Jeździ się wyraźnie lepiej, co widać w statystykach zgłaszanych szkód do ZIKiT. W 2013 roku wpłynęły 763 zgłoszenia, rok później 390, w 2015 spadek do 317… W tym roku tendencja powinna być utrzymana.

Jak wyglądała aktywność użytkowników w poszczególnych dzielnicach:

krakow_dzielnice

 

Intensywny kolor czerwony u podstawy świadczy o wysokim stopniu ocenionych odcinków. Najmniej dróg do dyspozycji kierowców jest w Śródmieściu i tam oceniono aż 59% z nich. Niewiele gorszy wynik osiągnęły Bieżanów-Prokocim (52%) oraz Krowodrza (48%). Ponadprzeciętni byli też kierowcy w Podgórzu, Grzegórzkach i Prądniku Czerwonym. Najniższy wynik osiągnęły Bieńczyce (16%), Czyżyny (18%) i Swoszowice (19%).

Najwięcej kilometrów dróg oceniono w Bieżanowie-Prokocimiu, Podgórzu i Dębnikach, najmniej w niewielkich Bieńczycach, dlatego wykresy mające w podstawie jasnoniebieski okrąg bierzmy jako ciekawostkę, nie mają dużej wartości. W tych rejonach będziemy pracować nad zwiększeniem popularności Navizora.

Spośród 840 kilometrów dróg co dziesiąty odcinek wymaga remontu, co dwudziesty piąty – pilnego. Co szósty jest w stanie lekko pogorszonym i wymaga szczególnej uwagi. Co czwarty jest w stanie dobrym, a połowa dróg jest oceniona bardzo dobrze.

Sprawdziliśmy jak wyglądają drogi w poszczególnych dzielnicach. Pod uwagę wzięliśmy tylko te, w których oceniono co najmniej co trzeci odcinek.

pro_oceny_dzielnice_KRK - Excel

 

Zła sytuacja jest na Wzgórzach Krzesławickich, gdzie przebiega jedna z najgorszych dróg – ul. Kocmyrzowska (rozpoczęły się remonty pierwszych odcinków) – średnia 3,2. Z powodu niewielkiej liczby ocen nie ujęliśmy w zestawieniu Nowej Huty, ale warto wspomnieć, że ta dzielnica osiągnęła średnią wynoszącą zaledwie 3,0! 34% dróg wymaga tutaj remontu, aż 13% pilnego. Brak obwodnicy północnej, i wieloletnie zaniedbania w remontach, a przy tym dużych ruch samochodów ciężarowych z roku na rok pogarszają sytuację. Jedynie co dziesiąty odcinek został oceniony jako bardzo dobry. Lepiej jest na Krowodrzy (3,7), gdzie o remont woła ul. Kijowska. Na drugim biegunie plasuje się Bieżanów-Prokocim ze średnią 4,5 i Łagiewniki Borek Fałęcki (4,6%).

Podobne zestawienie wykonamy po roku. Mamy nadzieję, że w tym czasie zwiększy się nie tylko ilość ocenionych kilometrów, ale także wzrośnie średnia ocena dla Krakowa (obecnie 4,1).  Każdy może dołączyć do społeczności. Drogi oceniamy z poziomu strony Navizor, oraz aplikacji mobilnej na Android oraz iOS. Chcemy, aby mapa jakości dróg w Polsce przyczyniła się do lepszego planowania remontów, społecznej kontroli ponoszonych kosztów wzrostu komfortu podróży i zmniejszenia wydatków na naprawę zawieszenia. Dołącz do nas!